شن GRAVEL : در زبان عامیانه به سنگ ریزه خردتر از ریگ و درشت تر از ماسه گفته می شود. شن معمولا” در ساحل رودخانه و دریا به راحتی یافت می شود. در مهندسی عمران بر اساس طبقه بندی ASTM به سنگدانه های کوچکتر از ۷۵ میلیمتر و درشت تر از ۴٫۷۵ میلیمتر شن می گویند.

به طور کلی در کارگاه شن و ماسه دو نوع شن و ماسه تولید می شود : شن و ماسه طبیعی و شن و ماسه شکسته.

شن و ماسه طبیعی : در بستر رودخانه پس از فصل بارندگی مقدار زیادی شن و ماسه باقی می ماند که پس از کم شدن آب رودخانه ها این منابع در دسترس قرار می گیرد.

شن و ماسه شکسته : تکه سنگ های درشت تر را پس از تعیین جنس، بوسیله سنگ شکن های مختلف شکسته و خرد می کنند و سپس با الک های مخصوص دانه بندی نموده و استفاده می کنند.

تفاوت شن و ماسه طبیعی با شکسته : با توجه به اینکه شن و ماسه طبیعی از روی هم غلطیدن تکه های سنگ در اثر جریان آب رودخانه ها و خرد شدن آن ها تولید می شود ممکن است راهی طولانی را با سنگ های دیگر در بستر رودخانه طی نماید در نتیجه دانه های شن و ماسه حاصل از جریان آب رودخانه گرد گوشه بوده در صورتیکه دانه های شن شکسته تیز گوشه است و به دلیل تیز گوشه بودن در ملات و بتن با اصطکاک بیشتری روی هم می لغزند ولی شن و ماسه طبیعی دارای اصطکاک کمتری بوده و به راحتی روی هم می غلطند.

انواع و ابعاد شن :

۱- شن نخودی : ۵ – ۱۸ میلیمتر

۲- شن بادامی : ۱۸ – ۳۲ میلیمتر

کاربرد شن : مهمترین و پر کاربردترین مصالح در ساختمان بتن می باشد، که در اسکلت سازه، سقف، فونداسیون و … استفاده می شود.

جهت اطلاع از قيمتها اينجا كليد كنيد

%d8%ac%d8%af%d9%88%d9%84-%d8%b4%d9%86