اخبار و مقالات

آجر نما نسوز

استفاده از آجر نما در ساختمان بعنوان میراثی زیبا و ماندگار از گذشتگان باعث خلق ترکیبی بدیع و اثری هنری است که  تداعی کننده هویت فرهنگی و اصالت ملی در اذهان میباشد .

نشستن این عنصر برخاسته از وجود انسان بر قامت ساختمان و استفاده از هنر آجر چینی دمیدن روح هنر بر چهره بنا است . استفاده از آجر نسوز نما زیبایی، اصالت ، حس وحدت و آرامش به ارمغان می آورد . آجر نما حس ماندگاری به بنا میدهد .هنر شگرف استفاده از آجرنما در خلق ظاهر بنا هزاران سال است که مورد توجه هنرمندان معمار قرار گرفته است . این هنر در خلق تمدن های بزرگی در بین النهرین و ماورالنهر نقش اساسی بازی کرده است . همچنین میتوان بقایای بی نظیری از کار این هنرمندان را در خرابه های بابل ، چغازنبیل و… مشاهده کرد .

‌میتوان در معنی لغوی آجر نسوز گفت نوعی ماده ساختمانی بر پایه کانی ها و مواد معدنی نسوز میباشد که برای مصرف های مختلف در قالب‌های متنوع توسط تولید کننده‌ها قالب گیری شده و بفروش میرسند. ولی به عنوان معنی کاملتر میتوان آجر نسوز را محصولی کلیدی در صنعت و ساختمان نامید که با تنوع زیادی در موارد کاربرد میتواند گزینه ‌ای ایده آل برای نما و کف ساختمان‌ها با طول عمر بسیار زیاد باشد.آجر نسوز محصول استراتژیک در صنعت ساختمان است و در نما و کف ساختمان‌ها استفاده میشود و همچنین آجرهای نسوز مقاومت بسیار بالایی در مقابل شوره و تغییر رنگ و حرارت بالا دارد.

کاربرد آجرنما  نسوز در نمای ساختمان:

یکی از مهمترین استفاده ها از آجرهای نسوز کاربرد در نمای ساختمان می باشد. آجرهای نسوز جدا از ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی ظاهری مناسب دارند و میتوان از آن ها در نمای ساختمان استفاده کرد و مقاومت بالای این نوع آجر در برابر تغییرات دمایی باعث می شود تا به گزینه ای مناسب برای نمای ساختمان تبدیل شوند. و ضریب پایین انتقال حرارت در آجرهای نسوز باعث می شود تا در فصل های مختلف سال انرژی هدر نرود و در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

کاربرد آجر نسوز در کف ساختمان:

علاوه بر نمای ساختمان، از آجرهای نسوز در پوشش کف ساختمان نیز میتوان استفاده کرد جدار از ویژگی های ظاهری ،آجرهای نسوز ویژگی های دیگری دارند تا به گزینه ای مطلوب برای پوشش کف ساختمان تبدیل شوند. و مهمترین آنها مقاومت بالای حرارت و عایق بودن در برابر حرارت است که باعث میشود ایمنی ساختمان به صورت چشمگیری افزایش پیدا کند و از هدر رفتن هر گونه انرژی جلوگیری کند.

مزایای استفاده از آجرنما نسوز:

برای این محصول به ظاهر ساده ولی استراتژیک و مهم در صنعت و ساختمان میتوان مزیت های بیشماری شمرد… و اگر بخواهیم تعدادی از مزایای یک آجر نسوز نما را بیان کنیم میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم .
1-آجر نسوز تنوع رنگ زیادی دارد .
2-آجر نسوز عایق در برابر سرما و گرما است و تنوع سایز بالایی دارد .
3-آجر نسوز مقاومت بالایی در برابر ضربه و سایش دارد و سازگار با محیط زیست است .
4- ماندگار و با دوام .
5-وزن پایین و سبک .
6- اتصال راحت و مناسب با سازه .

انواع آجر نسوز:

1-آجر آلومینیومی ،2-آجر نسوز سیلیسی ،3-آجر نسوز ویژه ،4-آجر نسوزی قلیایی
آجر آلومینیومی
ماده اصلی تشکیل دهنده این آجرها اکسید آلومینیوم یا آلومین است که با مقاومت حرارتی مناسب تا 1750 درجه سلسیوس و مقاومت در برابر قلیاها در پوشش داخلی کوره های ذوب فلزان و آهن و شیشه سازیهای بزرگ کاربرد دارد.

آجر سیلیسی
آجرهایی که از خاک سیلیسی تشکیل شده باشند ،آجر سیلیسی گفته میشود. و البته به خاک های سیلیسی در اصطلاح کوتزیت هم میگویند که مواد تشکیل دهنده آنها شامل اکسید سیلیسیوم به مقدار خیلی زیاد و مابقی آنها اکسید کلسیم ،اکسید تیتانیوم و اکسید آهن که برای تهیه این ترکیب از کوارتز خالص استفاده می کنند. از این نوع آجرهای نسوز برای پوشش درونی کوره‌های فولاد سازی استفاده میشود. آجرهای سیلیسی در تولید شیشه ،سرامیک و همچنین کوره‌های کک سازی هم کاربرد دارند دلیل آن هم رسانایی گرمایی بالایی در نفوذ ناپذیری مقابل گازها دارند.

آجر نسوز ویژه
این آجر ها نوعی از آجرهای نسوز هستند که از فلزات واسطه تهیه شده اند و کاربردهای خاصی در صنعت دارند.

آجر نسوز قلیایی
آجرهای قلیایی از اکسید منیزیم و سیلیسیم دی اکسید تشکیل شده اند و در صورتی که بخواهند مقاومت گرمایی این نوع آجرها را افزایش میدهند. مقداری اکسید کروم و اکسید آهن را به این مخلوط اضافه می کنند. کاربرد این نوع آجرها در پوشش درونی کوره های باز فولاد سازی ،کوره های دوار سیمان سازی ،قسمت بالایی کوره های ذوب شیشه و همچنین تهیه صنایع فلزات غیرآهنی میباشد.
توجه کنید که برای نصب آجرهای نسوز میتوان از چسب استفاده کرد اما با استفاده از ملات و سیمان هم قابل نصب هستند و برای نصب آن باید از نصاب ماهر استفاده شود در غیر اینصورت هر چقدر که این محصول زیبا و با دوام و کارکرد عالی است اگر در هنگام نصب شرایط مناسب زیر سازی آن رعایت نشود میتوان براحتی باعث شکستن آجر در هنگام نصب یا استفاده شود و در نهایت طول عمر استفاده و زیبایی آن را از بین ببرد.

آجر نما نسوز

آجر نما نسوز استفاده های بسیار زیادی دارد که یکی از این موارد استفاده در نماها میباشد و جالب است که بدانید قدمت آجر نسوز به صدها سال پیش باز میگردد و در بناهای تاریخی هم شاهد آجر نسوز نیز میباشید و از زمان های قدیم مانند زمان تاسیس و ساخت تخت جمشید هم شما میتوانستید شاهد وجود و استفاده از آجر نما نسوز باشید. اما در آن سالها مانند زمان حال تکنولوژی خاصی و فرضیه ای برای ساخت آجر نما وجود نداشت و به صورت آزمون و خطا و خیلی بی برنامه آجر نسوز را میساختند و با ترکیب چند نوع خاک با هم سعی میکردند که آجر نسوز را تولید کنند و آنرا در بناهای مورد نظر خود استفاده کنند.


درباره ما

در سال ۱۳۵۰ در منطقه اسماعیل آباد تهران با زمینه فعالیت تولید مصالح ساختمانی بالاخص آجر شروع به فعالیت نمود و هم اینک مفتخر است در ساخت پروژه های عظیم با مهندسین و صاحبان املاک همکاری نماید و تولید مصالح ساختمانی خصوصا آجرفشاری,آجر ده سوراخ,خاک آسیابی,خاک سرندی,خاک باغچه,خاک پشت سرندی,خاک کیسه ای,پودرسنگ فله و کیسه ای و….. رابا کیفیت و تولید با حجم بالا عرضه نماید و همچنان رضایت مشتری را در دستور کار خود قرار داده است.

تماس با ما

آدرس : تهران،رسالت غرب ( حکیم )، خ سازمان برنامه شمالی، انتهای ۸ شرقی، پلاک ۱/۱
تلفن: 02144107957
تلفن: 02144134953
ایمیل : mofarrah.t@ gmail.com

آخرین اخبار

موقعیت ما

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد Falahatico محفوظ می باشد.| طراحی وب سایت ، توسعه و راه اندازی : OFOGHIT.