کول و کول گذاری در هنگام حفاری چاههای آب و فاضلاب جهت جلوگیری از ریزش خاک به درون آن انجام می شود.

در تاریخ به درستی مشخص نیست که کول از کی به زندگی  انسانها راه یافته است کول در طول هزاران سال به اشکال مختلف و جنسهای مختلف وجود داشته و در تاریخ همیشه تلویحا به آن اشاره شده است .مثلا در جایی به نوعی در کتاب خداوند الموت در قلعه حسن صباح وجود داشته و یا در زمان صفویه در جایی برای آب عمارتهای میدان امام خمینی اصفهان به آن اشاراتی گردیده است .

شکل امروزی کول از جنس بتن به دو صورت گرد (بنام میله ) و بیضی (بنام انباری) مورد مصرف خانگی و آبرسانی دارد .

کول میله یا گرد :

کول گرد به قطر های ۶۰-۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰ سانتی متر تولید می گردد.که قطر هر طرف بتنی ان ۵ سانتی متر و ارتفاع آن ۲۵ سانتی متر است که هر ۴ قالب برابر یک متر می باشد.

که بنا به قطر میله چاه کنده شده توسط مقنی مورد کاربرد دارد برای تقویت کول چه گرد و چه انباری از تسمه های فنری عدل بندی استفاده می گردد .که در صورت ترک بر داشتن کول در هنگام حمل و تخلیه با خاصیت فنری که تسمه از خود بروز می دهد حالت هندسی کول تا زمان کارگزاری حفظ شود.

دوستان زیادی اظهار تمایل دارند که از کول هایی استفاده کنند که از میلگرد در آنها بجای تسمه  استفاده شود لیکه به دلیل آنکه قیمت میلگرد به روز و بسیار بالا می باشد به دلایل اقتصادی مقرون به صرفه نیست ضمن انکه خمکاری میلگرد و بستن دو سر آن نیز برای قرار دادن در قالب کول چالش زمانی زیادی برای سازنده ایجاد می نماید پس در کل عمل تولید کول با میلگرد به صرف و صلاح نیست.

کول میله ۶۰سانتی در هر خاور ۲۵ متر و در نیسان ۱۰متر قابل بارگیری است .

کول میله ۷۰سانتی در هر خاور۲۵ متر و نیسان۱۰متر قابل بارگیری است.

کول چاه به قطعه های بتنی گفته میشود که برای هدایت آب و یا فاضلاب در قنات ها و دیگر راه آب ها  کنار هم بصورت افقی یا عمودی چیده میشوند،کول هایی که در امتداد عمودی چاه مصرف می شوند عمدتا گرد بوده و بنام کول میله شناخته میشوند.کول ها در چاه های آب یا چاه های فاضلاب، ریشه های فنداسیون، پایه پلها، پایه های نگهدارنده گودهای ساختمانی به منظور جلوگیری از ریزش و مسلح کردن دیواره ها و همچنین پروژه های زیباسازی در پارک ها به عنوان گلدان بکار میروند.

کول های انباره ای و یا کانالی قطعات بتنی هستند که عمدتا در امتداد افقی در زیر یا روی زمین به منظور هدایت جریان آب استفاده میشوند. کول های انباری در چند نوع کف تخت ، دو تکه  و تخم مرغی و دو تکه نر و ماده (تخته) تولید می شود.

پخش مصالح ساختماني مهر نگار با كادري مجرب جهت ارائه هر گونه خدمات و توزيع مصالح د خدمت شما عزيزان هست .

جهت اطلاع از قيمتها اينجا کلیک نماييد. ويا با ما در تماس باشيد .